By Luke Sumpter

Belangrijkste punten:

  • Vrouwen bekleden slechts 22% van de leidinggevende functies in de cannabissector, maar ze hebben een enorme impact op de groei en innovatie van de industrie.
  • Deze demografische groep kampt echter nog steeds met grote uitdagingen, waaronder financiële barrières.
  • Ondanks deze obstakels blijven vrouwen furore maken op het gebied van technologie, activisme en beleid.
  • Ontmoet de sterke vrouwen die de cannabusiness, onderzoek en sociale rechtvaardigheid vormgeven, van juridische pioniers tot baanbrekende technologische vernieuwers.


Vrouwen zijn in opmars als bedrijfsleiders in verschillende branches. Momenteel bekleden vrouwen ongeveer 35% van de leidinggevende functies en fungeren ze als CEO in 19 bedrijven op de FTSE 350 Index.

Dezelfde trend is ook zichtbaar in de cannabisindustrie. Vrouwen bekleden daar 22% van de leidinggevende functies in de cannabisbranche, wat minder dan gemiddeld is. Toch hebben vrouwelijke ondernemers een grote impact op de industrie. Lees verder en ontdek hoe pionierende vrouwen de leiding nemen op het gebied van beleid, bedrijfsvoering en innovatie.

De huidige stand van zaken met betrekking tot leidinggevende functies voor vrouwen in de cannabisindustrie

Slechts tien jaar geleden bekleedden vrouwen 36% van de leidinggevende functies in de ontluikende cannabisindustrie en dat was hoger dan het gemiddelde in de hele bedrijfssector. Maar naarmate de industrie volwassener werd, daalde dit percentage. Hierdoor is het leiderschap in de cannabissector momenteel minder divers dan in veel andere sectoren.

  • Financiële barrières: investeerders geven soms de voorkeur aan door mannen geleide bedrijven. Dit versterkt de cyclus waarin vrouwelijke ondernemers moeite hebben om financiële steun te krijgen. Dit gebrek aan financiering belemmert innovatie en voorkomt de groei van veelbelovende bedrijven.
  • Vooroordelen op basis van geslacht: hardnekkige stereotypen en vooroordelen belemmeren de vooruitgang van vrouwen in leidinggevende functies. De cannabiswereld is in veel opzichten bijzonder vooruitstrevend. Ondanks dit is de industrie niet immuun voor traditionele vooroordelen.
  • Beperkte eigendomsmogelijkheden: de consolidatie van bedrijven is een groeiend probleem binnen de cannabisindustrie. Grote multistate operators (MSO's) domineren de markt, waardoor kleinere, door vrouwen geleide ondernemingen uit de markt worden gedrukt.
  • Natuurlijke daling: het is ook mogelijk dat deze cijfers een weerspiegeling zijn van verschuivende trends in de branche of van een wervingsbeleid waarbij de nadruk ligt op specifieke vaardigheden.

Ontmoet een aantal invloedrijke vrouwen in de cannabiswereld

Binnen de cannabisindustrie zijn er nu minder vrouwen in leidinggevende functies. Daarmee is de demografie door de jaren heen zeker veranderd. Desondanks is de impact van vrouwen op de industrie als geheel nauwelijks afgenomen. Ontdek hieronder een aantal van de meest invloedrijke vrouwen op het gebied van business, beleid en onderzoek!

Ann Lee — de conservatieve voorstander van legalisatie

Ann Lee

Ann Lee is een Amerikaanse cannabisactiviste met een verrassend profiel. Ze is al haar hele leven Republikein en was altijd van mening dat cannabis een gevaarlijke 'gateway drug' is.

Tegenwoordig is Ann Lee groot voorstander van de legalisatie van wiet. Daarnaast is ze de oprichter van Republicans Against Marijuana Prohibition (RAMP), en dat allemaal met behoud van haar conservatieve politieke opvattingen. Dus, wat is er precies gebeurd?

Toen Ann zestig jaar oud was, kreeg haar zoon Richard een ongeluk. Hij raakte gedeeltelijk verlamd en kampte met hevige zenuwpijn. Richard stuitte op onderzoek dat suggereerde dat cannabis de pijn zou kunnen verlichten en dat leidde haar op een ontdekkingstocht.

Plotseling was Ann een activiste die zich hardmaakt voor de legalisatie van wiet. Toen ze in 2012 in een panel over dit onderwerp sprak, realiseerde ze zich dat andere panelleden ook Republikeinen waren. Dit leidde tot de gezamenlijke oprichting van RAMP.

Als negentiger voert Ann Lee nog steeds een verbeten strijd. Haar boodschap? Het verbod op cannabis staat haaks op de Republikeinse waarden van vrijheid en individuele vrijheid. In de woorden van Ann: "Verbod is niet conservatief".

Het effect van RAMP is lastig te bepalen, maar waarschijnlijk heeft het bijgedragen aan een omslag in het Republikeinse standpunt over cannabis: 57% van de Republikeinen (18-29 jaar) is nu voorstander van legale wiet.

Amy Margolis — empowerment van vrouwen in de cannabiswereld

Amy Margolis

Amy Margolis is advocate en voorvechtster van cannabis. Ze richtte de Oregon Cannabis Association op, de grootste belangenvereniging van de staat.

Meer recent creëerde ze The Initiative: een project dat door vrouwen opgerichte cannabisbedrijven helpt succes te behalen. Het biedt mentorschap, onderwijs, hulp bij het vinden van financiering en een enorm netwerk van vrouwen die elkaar helpen.

Bij de start van het programma selecteerde The Initiative negen startende, door vrouwen geleide bedrijven om mee samen te werken. Hieronder vielen Make and Mary, een CBD-huidverzorgingsmerk, maar ook Tokeativity, een wereldwijde community van vrouwen in de cannabiswereld, en Hana Medicinals, een bedrijf dat zich richt op hoogwaardige therapeutische producten.

Elk van deze bedrijven kreeg gedurende drie maanden intensieve training in bedrijfsstrategieën en operationele vaardigheden. Daarna kregen ze de kans om hun ideeën te pitchen om financieringen van maar liefst $ 1 miljoen te ontvangen!

Voordat ze in de zakenwereld stapte, werkte Amy Margolis jarenlang als advocate, waar ze vocht voor de rechten van wietgebruikers. Toen cannabis eenmaal gelegaliseerd werd in Oregon, realiseerde ze zich dat haar werk nog niet gedaan was.

Vroegere straffen hebben nog steeds een grote invloed op het leven van mensen. Daarom heeft Amy overal in de staat workshops gegeven over hoe inwoners hun veroordelingen voor wiet kunnen laten schrappen. Als drijvende kracht op beleidsgebied getuigt ze regelmatig voor overheidsinstanties over kwesties rond cannabis, strafhervorming en gelijkheid tussen mannen en vrouwen.

Wanda James — voorvechtster voor raciale gelijkheid in de cannabissector

Wanda James

In de VS hebben zwarte gemeenschappen zwaar geleden onder War on Drugs. Ze waren vaak als eerste de dupe van het juridische optreden tegen wiet. Ondanks de legalisatie van cannabis in verschillende staten is deze raciale ongelijkheid niet verdwenen.

Zo bestaat er nog een grote ongelijkheid tussen raciale groepen en het eigendom van cannabisbedrijven. Wanda James probeert daar verandering in te brengen. Deze moedige vrouw is een veteraan en voormalig leidinggevende uit de Fortune 100. Daarbij was ze de eerste zwarte vrouw die een legaal dispensarium bezat in de VS.

Het activisme van Wanda omvat ook beleidshervormingen en sociale rechtvaardigheid. Ze zat bijvoorbeeld in de taskforce voor amendement 64 in Colorado onder voormalig gouverneur John Hickenlooper. Zo kon ze haar steentje bijdragen aan de wetgeving waarmee cannabis in 2012 in de staat werd gelegaliseerd.

Samen met haar man runt Wanda de Simply Pure Dispensary in Denver, Colorado. Het stel behoorde ook tot de eerste Afro-Amerikanen die een legale wietkwekerij en een bedrijf voor edibles hebben opgestart.

Wanda James blijft onvermoeibaar strijden voor raciale rechtvaardigheid binnen de cannabisindustrie. Haar baanbrekende inspanningen als zelfstandige en voorvechtster zijn essentieel voor het benadrukken en aanpakken van raciale ongelijkheden in het bezit van cannabisbedrijven.

Allison Margolin — de advocate die wietgebruikers verdedigt

Allison Margolin

Cannabis zit in het bloed van Allison Margolin (maar niet op de manier die je denkt). De wet trouwens ook. Ze werd eind jaren 70 geboren als dochter van twee strafpleiters. In die tijd was haar vader directeur van NORML (National Organization for the Reform of Marijuana Laws), een van de belangrijkste organisaties voor de decriminalisering van wiet in de VS. Als gevolg hiervan spreekt Allison zich al van jongs af aan uit tegen de criminalisering van drugs.

Inmiddels is ze afgestudeerd aan de Harvard Law School en is ze een van de eerste advocaten die zich specialiseert in cannabiswetgeving. Haar firma Margolin & Lawrence houdt zich bezig met een combinatie van regelgeving voor medicinale cannabis en bedrijfsrecht, maar ook met strafrechtelijke verdediging op federaal en staatsniveau.

Een succesverhaal van Allison Margolin is bijvoorbeeld een reeks zaken aan het begin van de jaren 2000. Hier vertegenwoordigde Margolin mensen die vervolgd werden, ondanks het feit dat artsen hen medische cannabis adviseerden. Na de juridische procedures zorgde ze voor seponering en de teruggave van in beslag genomen planten.

In 2022 kwam het boek van Allison uit. 'Just Dope' is een persoonlijke biografie en beschrijft ook de politieke geschiedenis van de War on Drugs.

Dr. Sue Sisley — Pionier in het onderzoek naar medicinale wiet

Dr Sue Sisley

Dr. Suzanne Sisley is psychiater en koploper op het gebied van cannabiswetenschap. Ze staat bekend om haar baanbrekende onderzoek naar de medische toepassingen van cannabis, waarbij ze de mogelijkheden van de plant als behandeling voor PTSS bestudeerde.

Omdat haar eigen gezichtsvermogen sinds haar geboorte beperkt is door een oogaandoening, weet dr. Sisley hoe belangrijk toegankelijkheid is. Sinds 2009 heeft ze een fulltime telegeneeskundige praktijk. Ze maakt daarbij gebruik van geavanceerde technologie, zoals digitale stethoscopen, om patiënten op het platteland en in andere dunbevolkte gebieden te behandelen. Ze geeft ook voorlichting aan artsen over de voordelen van cannabis, waarbij ze misinformatie bestrijdt en stigma's doorbreekt.

Dr. Sisley strijdt al meer dan tien jaar om gedroogde wiet door het FDA-ontwikkelingsproces voor medicijnen te slepen. Momenteel zijn er veel patiënten die moeite hebben met het betalen van een behandeling met medicinale cannabis. Als dr. Sisley slaagt, zullen verzekeringsmaatschappijen in de VS cannabis moeten vergoeden, op dezelfde manier als andere farmaceutische middelen.

Als onderdeel van dit initiatief werkte dr. Sisley als hoofdonderzoeker aan de eerste door de FDA goedgekeurde, gerandomiseerde, gecontroleerde trial[1] naar de veiligheid en werkzaamheid van gerookte wiet bij oorlogsveteranen met ernstige PTSS. Het doel van dit baanbrekende onderzoek was om meer bewijs te verzamelen van de mogelijke voordelen van wiet voor mensen die met PTSS kampen.

Dit klinkt allemaal veelbelovend. Desondanks is het nog een hele uitdaging om goedkeuring van de FDA te krijgen voor behandelingen op basis van cannabis. Het blijft dan ook de onderzoeksinspanningen belemmeren. Een van de grootste obstakels is de huidige Schedule I-classificatie van cannabis onder de Controlled Substances Act.

Jessica Billingsley - innovatieve cannabis-technologie

Jessica Billingsley

Jessica Billingsley is de Chief Executive Officer van Akerna. Dit vooruitstrevende bedrijf richt zich op bedrijfssoftware voor de cannabisindustrie. Daarmee is Jessica een zakelijk leider in zowel de tech- als de cannabiswereld.

Haar software was een van de eerste die uitgebreide analyse en tracering van planten, van zaadje tot verkoop, mogelijk maakte. Dit hielp bij het dichten van de informatiekloof in de aanvoerketen, bijvoorbeeld door het verzamelen van gegevens over de genetische samenstelling van een plant.

Het 'seed-to-sale'-systeem van Akerna biedt onmisbare functies, zeker als het gaat om naleving van de richtlijnen door bedrijven. Met deze software kunnen bedrijven elke fase van de levenscyclus van een product controleren. Dit helpt hen om altijd aan de wettelijke vereisten te voldoen.

Bovendien gaat het systeem illegaal gebruik van cannabisproducten tegen. Dit draagt niet alleen bij aan fraudepreventie, maar ook aan de productveiligheid, kwaliteitscontrole en operationele efficiëntie.

In 2015 werd Jessica Billingsley door Fortune uitgeroepen tot een van de meest veelbelovende vrouwelijke ondernemers. In juni 2019 werd Akerna het eerste softwarebedrijf voor cannabis dat een beursnotering kreeg op de Nasdaq, met Billingsley aan het roer.

De technologische oplossingen van Akerna zijn in meerdere staten en landen ingevoerd. Daarbij richten ze zich op een gevarieerde klantenkring, waaronder kwekers, producenten, dispensaria en regelgevende instanties.

Cindy Capobianco — ontwikkeling van een luxe CBD-merk

Cindy Capobianco

In 2019 organiseerde Kim Kardashian een babyshower met CBD-thema. Ongeacht je interesse in de Kardashians, was het een bijzonder moment in de culturele tijdgeest. Het evenement benadrukte tenslotte het grenzeloze succes van CBD in de mainstream.

Cindy Capobianco was een van de eerste mensen die inspeelde op de rage en het grote potentieel van CBD inzag. Samen met medeoprichter Robert Rosenheck runt ze Lord Jones. Dit bedrijf ontwikkelt hoogwaardige, luxueuze, met CBD verrijkte huidverzorgingsproducten en edibles voor fijnproevers.

Lord Jones is toepasselijk gevestigd in Los Angeles. Het merk sluit perfect aan bij de Californische lifestyle en combineert relaxte vibes en West Coast wellness met moderne luxe. Cindy Capobianco is mede verantwoordelijk voor de high-end CBD-markt zoals we die nu kennen. We zijn heel benieuwd wat ze in de toekomst nog meer gaat doen.

Fernanda de la Figuera — de wietoma van Spanje

Fernanda de la Figuera

Ter afsluiting van deze lijst hebben we een legendarische oudere dame. Fernanda de la Figuera, bekend als de 'wietoma' van Spanje, was een veteraan in de legalisatiebeweging.

In Spanje is wiet illegaal voor commerciële doeleinden, maar het is gedecriminaliseerd voor persoonlijke teelt en gebruik. Daarom vormen hobbykwekers vaak cannabisclubs; ze maken collectieve afspraken voor het delen van wiet en verspreiden het niet buiten hun kring.

Deze organisaties moeten binnen een gecompliceerd wettelijk kader opereren. Daarvoor moeten ze formele clubverenigingen oprichten met gedefinieerde bestuursstructuren. Onder de operationele richtlijnen is de consumptie van wiet beperkt tot de leden en moeten de clubs zonder winstoogmerk draaien.

De cannabisclub van De la Figuera, 'Marias x Maria', werd opgericht om vrouwen die medicinale wiet gebruiken aan een veilige voorraad te helpen. Voor haar dappere inzet werd de wietoma van Spanje beschuldigd van illegale handel en veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf.

De belachelijk absurde aanklacht en het oppakken van een oudere vrouw toont aan dat Spanje nog een lange weg te gaan heeft met zijn cannabiswetten. Maar toch konden ze oma niet tegenhouden! Fernanda wilde in hoger beroep gaan en was zelfs van plan haar zaak voor te leggen aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Helaas kwam het niet zover, want ze overleed in april 2022 op de leeftijd van 79 jaar.

Hoe ziet de toekomst eruit voor vrouwen in de cannabisindustrie?

Je hebt nu veel gelezen over het harde werk van dappere vrouwen. Zo hebben ze geholpen om de cannabisindustrie in de juiste richting te duwen, cliënten verdedigd tegen juridische aanklachten en zijn zelfs op latere leeftijd in de gevangenis beland, omdat ze probeerden medische gebruikers te helpen. Al met al staan vrouwen nog steeds voor grote uitdagingen in de cannabisindustrie.

Tot deze obstakels behoren financiële barrières, genderspecifieke vooroordelen en beperkte mogelijkheden om een bedrijf te bezitten. Niettemin ziet de toekomst er veelbelovend uit voor vrouwen in de wietsector.

De cannabisindustrie is nog relatief jong. Maar naarmate de sector zich blijft uitbreiden en ontwikkelen, krijgen vrouwen meer kans om een leidinggevende functie te bekleden. Waarschijnlijk zullen ook steeds meer vrouwen in het bedrijfsleven zich aangetrokken voelen tot specifieke banen in deze groeiende industrie. Daarnaast zal een correct overheidsbeleid, gericht op sociale gelijkheid, vrouwen helpen om deze functies te bemachtigen.

Wil je als vrouw de cannabissector in? Hier enkele hapklare tips om je op weg te helpen:

  • Actief netwerken: leg contacten binnen de branche.
  • Zoek begeleiding: leer van gevestigde vrouwelijke leiders.
  • Blijf op de hoogte: volg de veranderingen in regelgeving en markttrends op de voet.

Met deze strategieën in je achterhoofd, kan het zomaar gebeuren dat je naast bovenstaande powervrouwen in de geschiedenisboeken komt te staan!

External Resources:
  1. The short-term impact of 3 smoked cannabis preparations versus placebo on PTSD symptoms: A randomized cross-over clinical trial - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Deze content is alleen bedoeld voor educatieve doeleinden. De verstrekte informatie is afkomstig uit onderzoek dat is verzameld vanuit externe bronnen.